נפלאות האחסון

אתם חוזרים בסוף יום עבודה, אוספים את הילדים ונכנסים לבית המסודר שהשארתם .

תוך דקות ספורות חושכות עיניכם למראה הבלגן שמסביב: 3 זוגות נעליים מפוזרים באמצע הסלון, על גבי כסאות פינת האוכל זרוקים כמה מעילים, התיקים שלכם "מקשטים" את השולחן בפינת האוכל ותיקי הילדים פזורים ברחבי המטבח והכניסה. את ערימת הדואר הבת הקטנה כבר פיזרה על הרצפה, בעוד רגע היא תשמיד את חשבון החשמל שהגיע היום… "מישהו ראה את המפתחות?"….

התסריט הזה בוודאי נשמע מוכר לרבים מאיתנו. לו רק היה מקום לאכסן את התיקים, המעילים והמפתחות הכול היה נראה אחרת.

 כשלכל חפץ יש את מקום האכסון המיועד לו, הרבה יותר קל לשמור על מראה מסודר של הבית. ככל שמקום האכסון יהיה נגיש, הגיוני ומתאים לצרכים שלנו, באמת נשתמש בו ונוכל ביתר קלות להרגיל גם את כל בני הבית לכך.

כשמעצבים בית, כדאי להקדיש מראש מחשבה רבה בתכנון מוקדם וחכם ליצירת מקומות האכסון הדרושים לנו.

ארגון טוב תורם לסביבת מגורים נעימה יותר ומקל עלינו את החיים.

אנו סוברות שאכסון יעיל = איכות חיים. לא פחות.

4

תכנון מקומות האכסון יהיה תמיד חלק בלתי נפרד מעבודת התכנון והעיצוב של החלל.

את תהליך העבודה הזה אנו מכנות "יצירה פונקציונאלית". זהו תהליך עבודה שלוקח בחשבון את כל הדרישות הפרקטיות של הלקוח ומעצב את הפונקציות ליצירה הרמונית שלמה. העיצוב הוא למעשה נגזרת של דרישות האחסון. האסתטיקה של החלל נוצרת ונרקמת תוך תכנון מקומות האכסון. הספרייה, ארון הטלביזיה, ארון הכלים, הצגת אוסף מיוחד וכד, כל אלה יקבלו את המקום הראוי והנכון להם במרחב, ודרכם תירקם השפה העיצובית של החלל כולו.

בהתאם לצורך, לאפשרות הכספית וההעדפה האישית, כדאי לשלב בין אכסון סגור ופתוח. העיקרון המנחה הוא שכל מה שיכול להיחשב כ"תכולת ארון" ללא ערך אסתטי יתוכנן להיות מאחורי דלתות וכל מה שייבחר להיות מוצג ,יהיה חשוף באכסון פתוח.

מומלץ לנצל "שטחים מתים" (כמו החלל מתחת לגרם מדרגות), שטחי מעבר רחבים ( כמו מסדרונות או מבואות) וגם ליצור "יש מאין" ולבנות בגבס קירות תוחמים לארונות נגרות "תפורים" לפי מידה. תתפלאו כמה נישה בעומק 30 ס"מ יכולה להכיל וע"י כך "לשחרר" את החלל מעומס חפצים ולתרום לתחושת המרחב.

משפט המפתח שלנו הוא:Make place- create space . אם לכל חפץ יהיה את המקום שלו, החלל יראה הרבה יותר מרווח.

( המאמר נכתב במסגרת ע"י סטודיו "בודה גלעד" ופורסם במגזין "נשים")

1  2