זה הקטן גדול ייראה

מערכת הבחירות, ההבטחות החוזרות ונשנות שניתנות לאזרחים על הוזלת מחירי הדירות, תכנית מע"מ אפס- כל אלו לא משנות את העובדה שמחירי katanהנדל"ן בארץ רק הולכים ועולים. מי שמבקש לעבור לדירה גדולה ומרווחת יותר נתקל לא פעם במציאות כלכלית שלא מאפשרת זאת.

אבל יש גם חדשות טובות: ניתן בקלות להפוך מרחב קיים- אפילו קטן-  לפרקטי, נעים ומרווח!

רוכשי דירות (חדשות או יד שנייה) וכאלו שמתאפשר להם להגדיל את ביתם, מבקשים למצוא דרכים לניצול מרבי של שטח הדירה. כאדריכלית פנים ומעצבת, אני נדרשת פעמים רבות ליצירת פתרונות תכנוניים ועיצוביים שממקסמים את החלל הקיים.

תכנון הבית בשביל המשפחה הדתית מאתגר במיוחד בשל הצרכים הייחודיים שלה: במטבח ובפינת האוכל יש לאחסן מערכות כלים גדולות וכפולות, יש לתכנן משטחי עבודה עם כיורים כפולים, להקצות מקום למקרר גדול לכלי בישול רבים ולסטים לאירוח ולחג הפסח. יש משפחות שזקוקות ליותר מתנור או מדיח כלים אחד ולכן חיוני ליצור מרחב חכם ופרקטי במטבח. נוסף על כך, יש צורך בחדרי שינה שישמשו לאירוח בחגים ובשבתות, וכן ארונות ספרים וארונות אחסון לציוד מגוון כמו מזרונים, לול מתקפל וכו'.

פתרונות אחסון פרקטיים ומסוגננים נדרשים גם במקרים נוספים, למשל כשהילדים עוזבים את הקן. במקרים כאלה, ההורים אמנם אוכלים באמצע השבוע בעודם מסבים לשולחן במטבח, אך כשהילדים באים לבקר בסופי שבוע ובחגים, הסלון נהפך לחדר אוכל רב משתתפים, ושאר הבית נראה כמו מחנה קיץ.

מה עלינו לעשות כדי לגרום לביתנו להיראות גדול ומרווח יותר? הנה כמה עצות שימושיות:

 • חלוקת הבית ומיקום הרהיטים: מטבע הדברים, כשמדברים על דירה קטנה, יש חשיבות עצומה לניצול כל סנטימטר בה.

בין שמדובר בתכנית לדירה חדשה ובין שבשיפוץ כל הבית או רק חלק  מסוים בו, הדבר החשוב הראשון שיש לעשות הוא תכנון מוקדם. ראשית, מגבשים רשימה של כל הצרכים והרהיטים הדרושים, ועל פיה מתכננים את חלוקת השטח ומיקום הרהיטים במרחב.

 • לפעמים יש צורך בשינוי אדריכלי מרחיק לכת במבנה הדירה, אך לעיתים נחוץ שינוי רק באזור מסוים, למשל שינוי בקיר אחד בבית (הריסה או הוספה) יכול לגרום לתחושה של חלל מרווח יותר, נעים ומואר.

 • בשלב בחירת פריטי הריהוט, חשוב לשמור על הפרופורציה שלהם ולהימנע מעומס יתר.

 • שימו לב לכמות ומידות הרהיטים, ותכננו בקפדנות את המעברים ביניהם. יש משמעות רבה להחלטה האם שולחן האוכל החדש שנקנה, יהיה למשל ברוחב 90 ס"מ או 120 ס"מ. בשטח קטן, 30 סנטימטר יכולים לעשות את כל ההבדל בין פינת אוכל צפופה לפינת אוכל מרווחת.

 • אחסון- בשלב התכנון הראשוני ניתן מענה לכל צרכי האחסון הנדרשים: של טקסטיל (מצעים, מגבות, שמיכות וכו'), ספרים, צעצועים, נעליים, בגדים ומגירה למפתחות. כשהחפצים נמצאים במקומם, הבית מאורגן ומסודר, וכמובן נראה גדול יותר.

katan2גם בחללים קטנים ניתן ליצור פתרונות אחסון מעולים כמו נישות גבס לא עמוקות שיכולות להכיל פריטים שמישים או את חפצי הנוי שלכם. אם כבר אתם מארגנים מחדש את החלל, זה הזמן לתרום את הסרוויס שקיבלתם מהדודה הרחוקה לחתונתכם. מילות המפתח הן תכנון מוקדם. ברגע שיש תכנון נכון של מקומות האחסון, ניתן להפיק יותר מהמרחב שקיים.

 • תאורה- יש לה תפקיד חשוב ביותר ביצירת תחושת המרחב. בבית חשוך, הגדלת חלון קיים או פתיחת חלון חדש לאור ולנוף (אם ניתן כמובן ), יעצימו מאד את תחושת המרחב (וגם את ההרגשה הטובה). הסלון שלנו יהיה מרווח יותר, אם יהיה בו חלון גדול שיכניס אור, אוויר ואפילו קצת ירוק פנימה.

 • ליצירת מרחב בחלל קטן, יש להקפיד שהבית יהיה מואר דיו גם כשמחשיך, ואף לדייק בבחירת גופי התאורה. חשוב מאד לשים לב להתאמת ממדי גוף התאורה לחלל, לשילוב בין גופי התאורה השונים ולכמות האור שהם מפיקים. לדוגמא, מנורת שנדליר גדולה ומאסיבית "תשתלט" על סלון קטן עם תקרה נמוכה, ולכן במקרה כזה עדיף לבחור בספוטים שקועים שלא לוקחים מקום ונפח מהחלל הקיים.

 • צבעים חומרים ואביזרים- רצוי להשתמש בסקאלת גוונים בהירה בעיצוב החלל, אך אין פירוש הדבר שהספה צריכה להיות בהירה. אם יש חשש שבתוך שבוע מקנייתה ילכלכו אותה הילדים, תוכלו ליצור שילוב של ספה בגוון כהה עם ספריה בגוון שמנת.

 • כדי למקסם את תחושת המרחב בחלל הנתון, אני ממליצה להשתמש במראות: מלבד היותה פריט עיצובי, המראה גם יוצרת אשליית גודל בגלל אפקט ההשתקפות שבה. זה "טריק" ידוע וקל לביצוע בעולם ההום סטיילינג. מסגור מעניין למראה ישדרג את סלונכם. אל תחששו להשתמש גם ביותר ממראה אחת באותו חלל. השימוש במספר מראות אינו מכביד או מעמיס על האזור (בניגוד לתמונות למשל, שיכולות ליצור עומס עיצובי).

 • פטנטים ופתרונות – לפעמים נדרשים פתרונות ייחודיים ויצירתיים המותאמים אישית, למשל שימוש במחיצות פנים ניידות על מסילות הזזה להקטנה או הגדלת חדרים, מסכים או משטחים נשלפים ועוד.

 • קיימות היום בשוק חברות שמתמחות בהמצאה וייצור של פטנטים למגורים בחללים קטנים- ספות מעוצבות שנפתחות למיטות אירוח נוחות, מבחר גדול של מיטות שמתקפלות על הקיר, שולחנות קפה ואוכל שניתן לשנות את צורתם, אורכם וגובהם בהתאם לצורך המשתנה, יחידות קיר ומידוף מיוחדות ועוד.

הפתרונות הללו אינם בהכרח זולים, אבל הם זולים הרבה יותר ממעבר דירה! שווה להשקיע בפתרונות אחסון פרקטיים שהופכים את החיים נוחים יותר.

(המאמר נכתב  ע"י טל גלעד ופורסם במגזין "נשים" 20/2/15)

 

השאר הודעה