חיזיון אור קולי

הגוזלים עפו, איך נשפץ את הקן?

טל גלעד / צילום: תומר בורמד
katan
החורף, הקור, הערבים הארוכים והחשוכים, יותר שעות שהייה בבית ויותר זמן לקריאה ולאירוח, מזכירים לנו שהגיע הזמן לטפל בנושא התאורה בחלל המגורים. לפניכם כמה עקרונות חשובים שיעזרו לכם להצליח במשימה.

*תכנון התאורה יהיה בהתאם להעמדת הריהוט. במידה ומתוכנן שיפוץ של הבית, חשוב קודם כל לקבוע במדויק את מיקום הרהיטים, ובהתאם לכך את תכנית התאורה. בלכתכם לאולם התצוגה לבחור את גופי התאורה, ראוי להצטייד בתכנית הדירה הכוללת את העמדת הריהוט, על מנת שיועץ התאורה יוכל להמליץ על התאורה הנכונה שתענה על כל הצרכים. אם אין בידכם תכנית שכזו, חשוב שתכינו מראש רשימה של מידות החלל, גובהו ומידות הריהוט.

* חשוב לבחור מראש את גופי התאורה, עוד לפני שעבודת השיפוץ מתחילה, כדי שבשלב הבניה יוכלו להתבצע הכנות נחוצות לגופי התאורה (לדוגמא: חיזוק מיוחד בתוך תקרת גבס עבור גוף תאורה תלוי, או הכנות לגופי תאורה שקועים או נסתרים בגבס).

* מומלץ להשתמש במספר גופי תאורה שונים, על מנת שיהיה ניתן ליצור תרחישי תאורה מגוונים, בהתאם לצורך המשתנה (יום/ לילה/ צפייה בטלויזיה/ אירוח/ שבת ועוד )

*רצוי לשלב בין תאורת אוירה (לדוגמא: תאורה נסתרת לוילון/ גוף תאורה המונח על שידה), תאורה ממוקדת (שמאירה את שולחן האוכל/ ספריה/ תמונה/ אומנות/ רהיט/ שקועה בנגרות/ לקריאה ) ותאורה כללית שמספקת אור לכל החלל.

*התאורה המרכזית אינה חייבת להיות ממוקמת במרכז תקרת הסלון. ניתן להאיר גם בעזרת מנורות קיר, הכל תלוי בעוצמת האור של גופי התאורה שבוחרים. ניתן להוסיף עמעם (דימר) המאפשר וויסות האור.

*לפינת האוכל מומלץ לרכוש גוף תאורה ממוקד, שאיננו מחמם או מסנוור, ומספק עוצמת אור שווה לכל השולחן. בתליית גוף התאורה יש לשים לב למרחק בין השולחן לחלקו התחתון של גוף התאורה, כדי שלא יפריע בעת קימה מהשולחן.

*אם אתם שומרים שבת, כדאי גם בסלון לתכנן מראש תאורה שתישאר דלוקה במהלך השבת, ולנתק אותה משעון השבת של המאור.

*חשוב לשמור על גוון אור אחיד. אני מעדיפה גוון צהוב שמקנה אוירה חמימה וביתית לחלל המרכזי.

*בשנים האחרונות כבשה נורת ה"לד" את שוק התאורה. ניתן היום למצא בחנויות גופי תאורה מעוצבים עם נורות לד. הם אמנם יקרים יותר, אך כלכליים יותר לטווח הארוך. הם עמידים יותר, אינם מחממים כמו נורות ההלוגן וצריכת החשמל שלהם נמוכה יותר.

*מעבר לפונקציונאליות של התאורה, יש להתייחס לגוף התאורה כפריט עיצובי שצריך להשתלב בעיצוב הכולל של הבית.

*לקבלת הרגשה נעימה של בית הרמוני, יש לשמור על תמהיל נכון בין גופי התאורה הנבחרים (תלויי תקרה/ מנורות קיר/ שקועי גבס/ מנורות עמידה/ תאורות נסתרות בגבס ובנגרות וכו').

השאר הודעה