תערוך לפני שולחן

השבת מביאה עמה את השלווה והנחת שחיכינו להם כל השבוע.

קיום מצוות עונג שבת מתבטא בהשתדלות המיוחדת שאנו עושים לקראת סעודות השבת: אפיה, בישול, בגדים וכלים נאים.

סביב שולחן האוכל מתכנסת המשפחה בכל שבת וחג לחוויה משפחתית, דתית ורוחנית.

כדי לאפשר לחוויה המיוחדת הזו להתקיים במלואה, כדאי להקדיש תשומת לב מיוחדת לתכנון פינת האוכל.

כשיש מרחב נח לכל הסועדים, כשהשולחן מואר והפינה כולה מקרינה את האווירה הנכונה, אפשר לקחת נשימה עמוקה ולהתענג על טעמם המיוחד של השבת והחג.

 

מידות פינת האוכל:

הדבר החשוב ביותר הוא מרחב מספיק לישיבה נוחה סביב השולחן. חשוב למקם שולחן שהפרופורציות שלו יתאימו למרחב הנתון. יש הבדל גדול בין שולחן ברוחב 120 ס"מ, לשולחן ברוחב 90 ס"מ. בשטח קטן, 30 ס"מ יכולים לעשות את כל ההבדל בין פינת אוכל צפופה לפינת אוכל מרווחת. אם מתכננים שיפוץ או רוכשים בית "על הנייר" מקבלן, ויש אפשרות לביצע שינויים אדריכליים וחלוקה פנימית חדשה של שטח הדירה, כדאי לקחת בחשבון מראש את מידות השולחן הרצוי (כולל הגדלות לאירוח), ולתכנן את מיקום הקירות כך שיישארו מעברים רחבים מספיק.

 


ארון כלים:

כדאי למקם בסמוך לשולחן האוכל ארון כלים מעוצב. הוא יוסיף לחוויה החגיגית של שולחן השבת ויהיה גם פונקציונאלי. אפשר לתכנן את חלקו העליון כוויטרינה להצגת כלי כסף ופרטי דקורציה, ואת חלקו התחתון לייעד לאחסון כלי השבת השבת, מפות, סכו"ם, ברכונים, ליקרים ועוד. כמה קל ונח לערוך שולחן כשהכול נגיש במגרות ובמדפים ייעודיים, הממוקמים קרוב לשולחן.
 

תאורה:

מומלץ לבחור גוף תאורה תלוי, ממוקד, שאינו מחמם או מסנוור ושמספק עוצמת אור שווה לכל השולחן. מעבר לפונקציונאליות שלו, יש להתייחס לגוף התאורה כפריט עיצובי שצריך להשתלב בעיצוב הכולל של הבית. בתליית גוף התאורה שימו לב למרחק בינו ובין השולחן, כדי שלא יפריע בעת הקימה מהשולחן. ומה קורה כשמגדילים את השולחן בזמן אירוח? על מנת להימנע מאזורים פחות מוארים, אפשר לתלות מנורות קיר באזור שאליו מאריכים את השולחן או למקם גוף תאורה עומד, וכך לקבל אור בעוצמה אחידה לכל השולחן.

 

אוירה:

כדי ליצור אווירה מיוחדת ולהגדיר את אזור פינת האוכל, אפשר להדגיש את הקיר הסמוך לשולחן  באופן ייחודי, על ידי חיפוי בחומר מעניין כמו אבן, בטון, טפט רחיץ, טיח או צבע מיוחד, אפשר עם טקסטורה מעניינת. תלית מראה גדולה במקביל לשולחן תיצור אפקט מרשים ותחושת חלל גדול יותר. צורת המראה, המידות שלה ואופי המסגרת ייבחרו בהתאם לטעם ולסגנון העיצובי הכללי של הבית.

השאר הודעה